Comenius - S.O.S. ART

Projekt S.O.S. ART - Creative Alliances je založený na spolupráci medzi piatimi európskymi školami v rokoch 2009 - 2011.

Zapojené školy:

Škola úžitkového výtvarníctva Košice - SK / Secondary School of Applied Art Kosice - Slovakia

Střední umělecká škola Ostrava - CZ /Secondary School of Visual Arts Ostrava - Czech Republic

Brigshaw High School and Language College -United Kingdom

I.T.C.G. “ G.Manthone” Pescara –Italy

Papst- Johannes XXIII. Gesamtschule Pulheim –Deutschland

Harmonogram stretnutí partnerských škôl COMENIUS:

3. - 6. 5. 2011 - Papst - Johannes XXIII - Schule Pulheim ( D )
4. - 7. 4. 2011 - Istituto Tecnico Commerciale e na Geometri Pescara ( IT )
28. 2. - 3. 3. 2011 - Vysoká škola a Jazyková škola Brigshaw ( GB )
12. - 15. 1. 2011 – Škola úžitkového výtvarníctva Košice ( SR )
15. - 18. 11. 2010 - Stredná priemyselná škola výtvarných umení Ostrava ( CZ )

Aktivity:

Počas aktivít projektu S.O.S. ART sa študenti dozvedeli viac o kultúrnom dedičstve regiónu, v ktorom žijú. Fotografovali historické pamiatky a hľadali o nich informácie v lokálnych archívoch. Zameriavali sa pritom najmä na zanedbané a opustené pamiatky, ktoré si zaslúžia pozornosť verejnosti.

Inšpirovaní slovenskými pamiatkami a tiež pamiatkami z partnerských krajín, študenti tvorili rôzne výtvarné práce. Vznikli farebné linoryty, maľby, grafické návrhy, plagáty, ilustrácie, keramické výrobky, návrhy na potlač textilu a pod. Študenti taktiež navrhli logotyp projektu a vzhľad web-stránky projektu.

Pozoruhodným výtvarným dielom vytvoreným v rámci projektu boli veľké dieliky puzzle s tematickými návrhmi, ktoré sa dajú pospájať do priestorovej inštalácie. Nápad vytvárania diela zloženého z dielikov, ktoré sa spájajú dohromady a spolu tak tvoria niečo nové, sa stal hlavnou ideou projektových workshopov, ktoré sa konali v jednotlivých partnerských krajinách.

Jednou z najviac motivujúcich aktivít pre študentov i učiteľov bol tzv. projektový deň. V rámci neho sa odohrávali prezentácie partnerských krajín a škôl, ktoré hovorili o ich geografickej polohe, histórii, kultúre, slávnych osobnostiach, typických zvykoch a pod. Študenti sa dozvedeli viac o miestach, ktoré následne v rámci projektu navštívili.

Ďalšou projektovou aktivitou bola literárna súťaž. Študenti písali krátke poviedky, vymyslené príbehy a básne inšpirované fotografiami historických pamiatok.

Možnosť byť súčasťou medzinárodného partnerstva v rámci projektu S.O.S. ART bola úžasnou skúsenosťou pre učiteľov aj žiakov. Naučili sme sa nové veci, navštívili nové miesta a spoznali nových ľudí. To najdôležitejšie však je, že sme vytvorili nové vzťahy a priateľstvá, ktoré pretrvávajú dlhšie než akýkoľvek projekt. A to je práve to, čo slovo „partnerstvo“ znamená.

Stretnutia:

Comenius / SOS Art stretnutie v Ostrave (CZ)

Stretnutie sa uskutočnilo od 15. do 18. 11. 2010.

Comenius / S.O.S. ART stretnutie v Košiciach (SK)
Stretnutie sa uskutočnilo 11. - 14. 1. 2011 na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. ŠÚV zorganizovala aj výstavu študentských prác na tému "Zanedbaná architektúra". Vernisáž výstavy sa konala vo štvrtok 13. 1. 2011 v výstavnom priestore Rotunda.

fotografie vlnka9 (SK) >>>

Comenius / SOS Art stretnutie v Stommeln (D)

Stretnutie sa uskutočnilo od 26. do 28. 4. 2011.

Comenius / SOS Art stretnutie v Pescara (IT)

fotografie susfoto (CZ) >>>
fotografie vlnka9 (SK) >>>

Comenius / SOS Art stretnutie na HSLC school in Brigshaw (GB)