Čo robiť, keď poprázdninová letargia útočí...

Letné prázdniny sú pomaly nenávratne preč. Po dvojmesačnom období leňošenia a sladkého ničnerobenia prichádza opäť škola. Niektorí sa možno už nevedia dočkať. Zdieľanie všetkých dôležitých okamihov dovolenky cez sociálne siete a patričnú fotodokumentáciu toho, čo robili a jedli, aby im ostatní mali čo závidieť, už majú za sebou. Tešia sa, že konečne budú môcť osobne ukázať a porozprávať svoje zážitky z prežitých dobrodružstiev, nových lások a krajín. Počas dovolenky človek spozná kopu zaujímavých a skvelých ľudí, nové chute a stíha sa pritom aj do čokoládova opáliť. Nehovoriac o tom, že určite je potrebné pochváliť sa aj nejakým novým kúskom módneho oblečenia, novým šperkom, či Michal Kors kabelkou z dovolenky.
A čo potom, prichádza otázka, keď znovu zazvonia do lavíc a školský rok 2016/2017 sa začne tradične ako má v prvý septembrový týždeň.
Dôležité je, aby sme na seba neboli príliš prísny, telo si musí zvykať. Počas prázdnin sa biorytmus človeka mení. Keď človek celé leto dlho ponocuje a ráno dospáva, nemôžeme očakávať, že sa to zmení z jedného dňa na druhý. Dlhšie výkyvy či nepravidelnosti spánkového režimu toleruje organizmus človeka bez ohľadu na vek veľmi ťažko. Odložte tablety, vypnite televízor a skúste zaľahnúť skôr do postele. Dôležité je, aby ste do ranného vstávania spali aspoň 8 hodín, aby ste sa dokázali prebrať vcelku vyspatí. Najlepšie je to skúšať už 3-4 dni pred začiatkom školského roka.
Prázdniny síce čoskoro skončia, ale dobré počasie ešte trošku potrvá. Naplánujte si preto na víkend aj relax, či návštevu blízkeho kúpaliska, alebo šport. Prácu čo ste odkladali za celé leto netreba stíhať za nasledujúce 2 víkendy. Nestresujte sa zbytočne kvôli povinnostiam, ktoré vás čakajú. Zaťažujte sa primerane a rovnomerne kým sa nevrátite do „pred prázdninového“ vysoko výkonného režimu. V tomto vám môže pomôcť dobrý časový manažment. Plánovanie svojho voľného času znižuje mieru prežívaného stresu z nestíhania, ktoré je súčasťou života takmer každého človeka.
 
S prianím úspešného štartu do nového školského roka.
 
                                                                                                          Mgr. Mária Tóthová – školská psychologička
 

ODKAZY