Tlačové správy

Reprodukcie Michelangelových fresiek v Košiciach

Už tento štvrtok 12. mája 2016 sa v priestoroch Enotecacentro na Kováčskej ulici uskutoční vernisáž výstavy „Enotecacentro fragmenty talianskych fresiek“, ktorú pripravili študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach.

Návštevník uvidí prierez žiackych prác z odboru konzervátorstvo, reštaurátorstvo a maliarske techniky. Na výstave budú dominovať kópie talianskych fresiek od MichelangelaBuonarrotiho, ktoré vytvoril ako zákazku pre Vatikán v 15. storočí v Sixtínskej kaplnke v Ríme.„Keďže freska je jedna z najstarších maliarskych techník aké ľudstvo pozná, verejnosti chceme ukázať jej krásu a dôležitosť v našej kultúre,“ uviedla organizátorka výstavy Mgr. art. RosannaBáthoryová.

Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach je jediná stredná škola na Slovensku, ktorá vyučuje technológiu nástennej maľby a to v predmete technologická kópia. Študenti sa učia, aby sa očami reštaurátora pozerali na nástenné maľby. „Reštaurovať fresku je veľmi náročné. Umelec musí byť maximálne disciplinovaný, aby do diela nevniesol vlastnú predstavu danej maľby. Týmto sa reštaurátori od seba líšia.Niektorí vedia udržať svoju kreativitu na uzde, no často sa stretávame doma i vo svete s hybridmi pôvodných diel. Autenticita originálu by nemala byť narušená. “dodáva Báthoryová

Na výstave budú môcť návštevnícizhodnotiť, či sa študenti udržali na uzde, alebo do diela vložili aj kus svojho individualizmu.

Vernisáž výstavy „Enotecacentro fragmenty talianskych fresiek“sa uskutoční o 16.00 na Kováčskej 10 v Košiciach. Výstava potrvá do 12. novembra 2016.

Autor: Mgr. Ľubica Reváková