Tlačové správy

Práce študentov ŠÚV Košice putujú po Európe

 

V rámci výstavy s názvom Zlato Slovenska si práce košických mladých umelcov môžu pozrieť aj zahraniční diváci.

Zlato Slovenska vyštartovalo na svoju púť v Ríme na jar tohto roku. Škola úžitkového výtvarníctva Košice vďaka Slovenskému inštitútu v Ríme, Veľvyslanectvu Slovenskej republiky v Taliansku a agentúre TA.DE.S. (Talentované deti Slovenska) odprezentovala talianskemu publiku talent slovenských mladých umelcov.

ŠÚV Košice vystavila spolu 42 prác odborov konzervátorstvo a reštaurátorstvo, propagačná grafika, propagačné výtvarníctvo a scénická dekoračná tvorba a reprodukčná maľba. Ako tvrdí jej riaditeľka Petra Gáborová, témou výstavy je zlato – ako bohatstvo Slovenska vo všetkých jeho podobách. „Diela sú vytvorené rôznymi technikami. Prevláda maľba olejom, temperou a akrylom. Na niektorých prácach je aplikovaná technika zlátenia. Všetky práce spája remeslo, ktoré vytvorili zlaté slovenské ruky.“  Vernisáž v Ríme mala skvelý ohlas. Prezentáciu otváral riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme pán Peter Dvorský. Sála bola plná pozvaných hostí, hlavne Talianov ale aj Slovákov žijúcich v Ríme. „ŠUVkárske“ práce boli vystavené v priestoroch Veľvyslanectva SR v Ríme do konca júna 2016.

Ďalšou zastávkou bude Česká republika. Výstava obohatená o práce odboru fotografický dizajn bude verejnosti sprístupnená už na jeseň. Vernisáž je plánovaná na 13. októbra 2016 v Slovenskom dome v Prahe. Neskôr by sa mala presťahovať do Bratislavy.

Výstava je v rámci vernisáže obohatená o prezentáciu šperkov, ktoré vytvorili žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša – Hámre za hudobného sprievodu žiakov Súkromného hudobného a dramatického konzervatória Košice. Návštevník si na výstave môže pozrieť aj práce študentov Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím v Bratislave a Umeleckej školy vo Vranove nad Topľou.

Gáborová považuje prezentáciu prác žiakov ŠÚV Košice vo svete za veľký úspech. „Som rada, že sa naša škola reprezentuje aj prostredníctvom remeselných prác našich žiakov. Výstava Zlato Slovenska je doslovným dôkazom, že remeslo má zlaté dno, na čo nezabúdame.“  Celý projekt vznikol vďaka Gabriele Trebuňákovej z TA.DE.S., ktorá takéto prezentácie talentovaných detí Slovenska organizuje pravidelne. 

Autor: Mgr. Ľubica Reváková